رمان سفر به مرکز زمین

سفر به مرکز زمین

سفر به مرکز کره زمین [Voyage au centre de la Terre]. رمانی پرحادثه از ژول ورن (1828-1905)، نویسنده فرانسوی، منتشر شده به سال 1864.
در خانه آرام محله قدیمی هامبورگ، آکسل به کارهای عموی تند خوی خود، پروفسور لیدنبروک، که زمین­ شناسی متبحر است کمک می­کند و به آکسل دختر خوانده اوگراوبن در نهان عشق می­ورزد،. پس از کشف یک نوشته رمزی و کهنه نظم امور ناگهان به هم می­ریزد. در این نوشته رمزی، آرنه ساکنوسم، کیمیاگر ایسلندی قرن شانزدهم، شرح می­دهد که چگونه از طریق یکی از دهانه­ های کوه آتش­فشان خاموش اسنِفِلس در ایسلند تا مرکز کره زمین پیش رفته است. پروفسور لیدنبروک، بی­ آنکه لحظه­ای را هدر دهد گروهی را برای سفر اکتشافی آماده می­سازد. و یک ماه بعد، به دنبال یک راهنمای ایسلندی به نام بیلکه، که برعکس پروفسور مردی خونسرد و بلغمی مزاج است، عمو و برادرزاده از راه همان دهانه آتش­فشان خاموش وارد زمین می­شوند. این سفر پر از حوادث هیجان­ آور است. از جمله: گم شدن و پیدا شدن آکسل، تشنگی، عبور از روی یک دریای زیرزمینی که به نور پدیده الکتریکی ناشناخته­ای روشن است و بر کناره­های آن رستنیهای کوه پیکر دوران دوم زمین شناسی سر برآورده است؛ نبرد مرگ و زندگی میان دو دایناسور؛ برخاستن توفان و غرق شدن کلک آنها؛ کشف سنگواره انسان دوره چهارم زمین شناسی، که بعدا موضوع سخنرانی عالمانه پروفسور قرار می­گیرد؛ سپس، برخورد با یک موجود زنده (انسان یا حیوان)، و نهایتا گمگشتگی درمنطقه ای ناشناخته ….
کتاب محتوای ادبی قابل توجهی دارد. مناظر وهم ­آمیز، به صورت مجسم و بی پیرایه وصف شده است. سه قهرمان رمان از زنده ­ترین آفریده ­های ژول ورن­ اند و شخصیت ها از نظر روانشناسی منسجم و منضبط ­اند و با توفیق کامل و در تقابلی سنجیده و دلپذیر همدیگر را متعادل می­کنند.

نظر یادتون نره ...

دانلود

پسورد فایل : mobilereview.persianblog.ir

اندازه فایل : 202 کیلوبایت

/ 0 نظر / 20 بازدید